Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności oraz w trosce o ochronę języków używanych w różnych rejonach świata.
Z tej okazji w naszej szkole odbyły się konkursy dla poszczególnych grup wiekowych. Uczniowie klas czwartych mieli za zadanie narysować plakat dotyczący języka polskiego, który podkreślałby konieczność dbania o poprawność językową, czystość języka i jego piękno. W tej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajęła Gabriela Rybska z kl. 4c, a wyróżnieni zostali: Marcin Muszyński (4d), Marianna Handke (4a) i Nazar Suchok (4d). Zadanie konkursowe dla piątoklasistów polegało na ułożeniu jak najdłuższego zdania, w którym każdy wyraz rozpoczyna się koleją literą alfabetu. Spośród kilkunastu prac komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce wypowiedzi ułożonej przez uczennicę Zosię Glapiak z klasy 5d. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano Jakubowi Maciejewskiemu (5c), Julii Taterce (5c), Patrykowi Kuźniakowi (5d) i Bartkowi Grzegorzewskiemu (5d). Uczniowie klas szóstych mieli za zadanie napisać wiersz dotyczący języka polskiego – wygrał Adam Woźniak, a wyróżnienia przyznano Mikołajowi Skrzypczakowi (6b) i Maksymilianowi Antoniewiczowi (6e). Siódme klasy wzięły udział w zmaganiach plastycznych – zadaniem uczniów było narysowanie ulubionego bohatera literackiego. W tej kategorii wiekowej zwyciężyła Zuzia Jędraszyk z klasy 7b, w wyróżnienie wywalczyła Zosia Bura z tej samej klasy. Uczniowie klas ósmych mieli za zadanie narysować wybrany związek frazeologiczny, zwyciężył Cyprian Szczepański z klasy 8h, a wyróżnienia przyznano Marcinowi Kazubkowi (8g), Mateuszowi Grysowi (8d) i Filipowi Matyli (8a). Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów!
Pamiętajmy, że troska o język ojczysty to dbałość o historię, tożsamość narodową, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, którymi opisujemy świat. Język polski to nasze wspólne dobro, o które warto dbać.