Wojsko Polskie obecne jest wszędzie tam, gdzie mowa o Państwie Polskim. Niezależnie od czasów, ustroju i władzy zawsze obecni byli Ci, którzy nie wahali się oddać swych sił i życia dla obrony Ojczyzny. Nieraz historia zapomniała o nich lub przekazywała kłamstwa i półprawdy. Pamięć jednak o żołnierzach Wojska Polskiego, dzięki którym przez wieki nasze Państwo mogło cieszyć się wolnością i niepodległością powinna nieustannie być odnawiana i przekazywana kolejnym pokoleniom. Nasza szkoła z dumą nosi imię Wojska Polskiego i pielęgnuje tradycje z Nim związane. Szczególnie bliscy są nam żołnierze 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego, z którym łączy nas nie tylko nazwa i pamięć, ale także wspólna historia....
   "W sierpniu 1944 roku zapadły decyzje o rozwoju Wojska Polskiego. Na podstawie rozkazu Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego nr 8 w rejonie Głuska (na południe od Lublina) tworzona była 3 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej. W skład niej wszedł 61, 66, 69 i 75 pułk artylerii przeciwlotniczej. 2 września mjr Iwan Agurajew, dowódca 69 pułku przeciwlotniczego wydał rozkaz organizacyjny nr 1. Stanowił on początek istnienia pułku. Do Kolonii Wrotkowskiej (na południe od Lublina), miejsca formowania pułku zaczęli przybywać oficerowie i szeregowcy. Zgodnie z etatem pułk składał się z czterech baterii ogniowych (po 6 armat 37 mm) i kompanii karabinów przeciwlotniczych 12,7 mm. 30 września pułk otrzymał armaty i karabiny przeciwlotnicze. Baterie rozpoczęły szkolenie na stanowiskach ogniowych. Od 15 października obok szkolenia w pułku rozpoczęto przygotowania do złożenia przysięgi. Dziesięć dni później w rejonie stacjonowania 61 pułku przeciwlotniczego w folwarku Konstantynówka 3 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej została zaprzysiężona. Po mszy polowej mjr J. Marchwiński odczytał rotę.
27 listopada pułk wraz z dywizja wykonał marsz do Międzyrzecza Podlaskiego, z zadaniem osłony linii komunikacyjnych i rejonów ześrodkowania armii. Po dniu marszu pułk zajął nowe stanowiska ogniowe w wyznaczonym rejonie.
W tym czasie od 29 listopada do 10 grudnia w bateriach przeprowadzono ostre strzelanie z dział. W okresie poprzedzającym ofensywę styczniowa 3 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej działała na rzecz 1 Frontu Białoruskiego. W tym celu otrzymała zadanie przegrupowanie się w rejon miejscowości Mrozów. 6 stycznia 1945 roku 69 pułk przeciwlotniczy wyruszył z Międzyrzecza do Broszkowa i Mrozów z zadaniem ubezpieczenia jedną baterią stacji kolejowej w Broszkowie, pozostałymi siłami miejscowości Mrozy. 22 stycznia 3 Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej otrzymała kolejne zadanie, przegrupowania się do Łodzi i zorganizowania obrony przeciwlotniczej za­chodniej części miasta.