Projekt uDOSTĘPniacze

Świat bez barier

Nasza szkoła przystąpiła do udziału w ogólnopolskim projekcie „uDOSTĘPniacze” realizowanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Na terenie placówki zostały rozwieszone elektrostatyczne naklejki z hasłami mającymi na celu uwrażliwić społeczność uczniowską na bariery, które stanowią poważny problem dla ogółu ludzi. Mówiąc o dostępności, należy zaznaczyć, że dotyczy ona wszystkich osób. Natomiast jej brak odczuwają najbardziej wybrane grupy społeczne, np. osoby o ograniczonej możliwości poruszania się, niewidome i słabowidzące, niesłyszące i słabosłyszące oraz głuchoniewidome. Nie należy również zapominać o szczególnych potrzebach ludzi z czasową lub trwałą ograniczoną mobilnością czy percepcją, np. kobiet w ciąży, czy osób z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną, starszych, osłabionych chorobami, np. po przebytym udarze, o niskim wzroście, z ciężkim lub nieporęcznym bagażem.

Zapewnienie dostępności jest szczególnie istotne dla osób z ograniczoną (trwale lub czasowo) mobilnością czy percepcją. Likwidowanie barier występujących w otoczeniu pozwala na łatwiejsze codzienne funkcjonowanie. Zapewnienie dostępności jest często warunkiem koniecznym do prowadzenia niezależnego życia. Dostępność może być zapewniona poprzez uwzględnienie potrzeb wszystkich osób lub usuwanie istniejących barier dzięki różnego rodzaju usprawnieniom (np. windom, podjazdom) oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii.