Leszno - mała Ojczyzna niepodległa

Leszno Moja Mała Niepodległa

W  dniu  15.10.2019 r. klasa III a , wych. Roma Cegielska,  wzięła  udział  w  warsztatach historycznych pt. "Sławni leszczyniacy", które odbyły się w Muzeum Okręgowym w Lesznie w ramach realizacji projektu" Leszno - Mała  Ojczyzna  Niepodległa".

Następne zadanie  w ramach projektu "Leszno -  moja mała niepodległa" wykonane. Tym razem był  Questing, czyli  metoda odkrywania dziedzictwa, która  polega na tworzeniu nieoznakowanych szlaków  w terenie, którymi można wędrować kierując się informacjami,  zawartymi w wierszowanych wskazówkach, zawierających zagadki. W taką podróż po naszym mieście wyruszyli uczniowie  klasy III b razem z wychowawcą klasy  i p. Ewa Kramer Cholewińską. Każdy z uczestników rozwiązywał  zadania i zagadki umieszczone w queście, a po drodze docierał do miejsc, w których nieoczekiwanie pojawiały się murale-  te dawne i współczesne.  Wszyscy uczestnicy zabawy otarli się też o muzykę i poezję, a na końcu trasy dotarliśmy do miejsca, w którym ukryto skarb. Tym razem zaskakujący i  nietypowy!

16 października uczniowie z klasy III b gościli w Muzeum Okręgowym w Lesznie, aby uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Celem zajęć było zaprezentowanie uczniom  warunków  życia w siedemnastym i osiemnastym wieku w Lesznie. Uczniowie dowiedzieli się kto rządził w mieście, jak mieszkali, ubierali się, co jedli i jak pracowali jego mieszkańcy. Udział w zajęciach pozwolił nam  zrealizować zadania w ramach  naszego  projektu "Moja mała niepodległa".

W ramach projektu edukacyjnego „Leszno – mała ojczyzna niepodległa” klasy I b, III a, III b i III c wybrały się na spacer ulicami miasta w poszukiwaniu murali. Dzieci obejrzały pierwszy, jaki powstał w Lesznie pt. „Przyjaźń” . Zaraz obok pojawiły się piękne kolorowe grafiki miejskie „Samolot” oraz „ Chłopiec z szybowcem”. Nie zabrakło też murali związanych z wydarzeniami historycznymi „Ułan na koniu”, „Ignacy Paderewski”, czy „Nie należy dłużej czekać”. Miłośnicy sportu podziwiali też mural przedstawiający Alfreda Smoczyka. Na ulicy Dąbrowskiego dzieci odnalazły bardzo stary wyblakły mural sprzed wielu lat, który pełnił kiedyś funkcję reklamy. W czasie spaceru uczniowie odwiedzili leszczyńskie miejsca pamięci narodowej oraz obejrzeli wystawę zdjęć „Powstanie Wielkopolskie”, która znajduje się na leszczyńskim rynku. Piękna pogoda sprzyjała wędrówce i poznawaniu tajemnic naszego miasta. Po powrocie do szkoły, na zajęciach plastycznych, uczniowie próbowali swoich sił w projektowaniu własnych murali.

Działania podejmowane w ramach projektu są skierowane do uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Mają na celu rozwijanie poczucia tożsamości regionalnej, rozwijanie wiedzy o rodzinnym mieście i regionie. Treści, które będą poznawać uczniowie zwracają uwagę na wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem kulturowym. Odkrywają, z pozoru, zwyczajne miejsca w Lesznie i pomagają dostrzec w nich wyjątkowość i atrakcyjność. Projekt stwarza też możliwość do kształcenia i doskonalenia umiejętności współpracy w zespole, obserwacji i wyciągania wniosków oraz umiejętności uczenia się przez działanie. Zajęcia odbywać się będą w atrakcyjnej formie gier terenowych na terenie miasta. Dzieci wezmą też udział w działaniach artystycznych.