Home

zdjęcia chmur i nieba

Mikołaj_SP7

         

  

Co roku w listopadzie w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Była to zawsze doskonała okazja, by o tych przesympatycznych pluszakach porozmawiać, przynieść je do klasy i podzielić się z kolegami i koleżankami ich historią. W tym roku trochę nietypowo będziemy świętować. Niestety nie możemy się spotkać w szkole i zorganizować dla Was zajęć, dlatego spotykamy się wirtualnie i zapraszamy mimo wszystko do świętowania i wspólnej zabawy!

Pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta. Jest ono obchodzone od 2002 roku i przypada na dzień 25 listopada.

Poczytajmy jak to z tym pluszowym misiem było?

Poznajcie lub przypomnijcie sobie historię pluszowego misia:

Historia ta zaczyna się w 1902 roku, kiedy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.

Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak  nazywa się je do tej pory.

Od stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością… Są przyjaciółmi wszystkich dzieci na świecie i stały się bohaterami wielu książek…

 Wśród nowości wydawniczych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które są już dostępne w zbiorach naszej biblioteki, znalazły się również książki, których bohaterami są Wasze ukochane misie! Zapraszamy serdecznie do ich wypożyczania i przeczytania :)

A oto krótkie ich prezentacje:

 Bajki o misiach – Aniela Cholewińska-Szkolik

Na świecie mieszka wiele różnych misiów. Są misie brunatne i polarne, misie szmaciane i pluszowe. Każdy z nich jest wyjątkowy!

W tej książce znajdziesz opowieści o misiach z różnych krajów i kontynentów. Poznasz małego misia polarnego Płatka, pobawisz się w chowanego z misiem Fikusem, pomożesz odważnemu Figielkowi złapać łobuzów, a z Maju Dżi odbędziesz podróż latającym dywanem. Bajki o misiach z czterech stron świata to cudowne historie pełne uroczych misiów oraz piękne ilustracje autorstwa Marty Kurczewskiej, autorki ilustracji do bestsellerowych książek o wikingu Tappim!

Seria Królik i Misia

To urocze, przezabawne historie opowiadające o nietypowej przyjaźni pewnego Królika i niedźwiedzicy zwanej Misią. Królik to mały zrzęda, którego nic nie cieszy, Misia jest oazą spokoju. Mimo dzielących ich różnic Królik I Misia wspólne odkrywają, ze życie jest o wiele milsze, kiedy małe smutki i radości można przeżywać razem z najlepszym przyjacielem.

 https://youtu.be/F_irDGFJ5nM

Miś Uszatek – Czesław Janczarski

Miś Uszatek w 2020 roku obchodził 63. urodziny! Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych „Miś”. Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy. To był jednak dopiero początek popularności misia o klapniętym uszku. W 1975 roku Se-ma-for rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył już 104 odcinki i okazał się prawdziwym hitem.

 Jestem przy tobie – Smriti Halls

To książka dla dzieci z sympatycznymi zwierzętami, które wyjaśniają i uczą, dlaczego przyjaźń jest tak bardzo ważna. Podczas codziennych zajęć warto móc zwrócić się do prawdziwych przyjaciół! Wspólne przygody bohaterów pokazują, jak ważna jest bliskość i dbanie o osoby, na których nam zależy. To książka o bliskości, relacjach z innymi, a także o szanowaniu drugiej osoby.

Proszę mnie przytulić – Przemysław Wechterowicz

Pewnego dnia Tata Niedźwiedź postanowił zdradzić małemu Niedźwiadkowi, jaki jest najlepszy sposób na udany dzień. Jaki to sposób? Wystarczy mocno się do kogoś przytulić, a świat od razu staje się lepszy! W ten sposób rozpoczyna się podróż ojca i syna, w trakcie której postanawiają oni… wszystkich przytulać. Przytulą małą Gąsienicę lub wielką Anakondę, bez wyjątków! To wypełniona humorem oraz wieloma okazjami do wzruszenia się opowieść o małych gestach z głębi serca, które potrafią zmieniać tak wiele.

 Nie bój się, misiu! - Steve Smallman

Ciepła, pełna humoru opowieść o tym, że strach ma wielkie oczy! Picturebook o przyjaźni i znajdowaniu w sobie odwagi, którego tekst uzupełniają duże, piękne ilustracje.

Dzielny króliczek Bobuś postanawia przegonić potwora, który ukrywa się w lesie. Ale zamiast niego znajduje… bardzo przestraszonego niedźwiadka! Czy nowym przyjaciołom uda się wspólnie przepędzić groźnego stwora?

 Otulone nocą. Wielka mała niedźwiedzica – Paulina Chmurska

"Wielka Mała Niedźwiedzica" to poruszająca opowieść o Małej Niedźwiedzicy, która podróżuje po Drodze Mlecznej ze swoją mamą – Wielką Niedźwiedzicą. Ma ze sobą powierzony jej przez mamę tajemniczy pakunek, który musi bezpiecznie dostarczyć w odpowiednie miejsce na nocnym niebie. Po drodze niedźwiedzice spotykają różne gwiazdozbiory: Gończe Psy, Żyrafę, Rysia, a nawet Smoka – nie wszystkie z nich są przyjaźnie nastawione, więc misja Małej Niedźwiedzicy staje się coraz trudniejsza. Czy uda jej się bezpiecznie dotrzeć do celu?

W książce znalazły się również informacje i ciekawostki o kosmosie oraz mapa nieba pokryta fluorescencyjnym lakierem świecącym w ciemnościach!!!

 Misiu Szpeniolek – A.A. Milne

Klasyka literatury dla dzieci - tym razem w gwarze wielkopolskiej. Doskonale znana wszystkim młodym czytelnikom powieść o uroczym Kubusiu Puchatku, znanym po wielkopolsku jako Miś Szpeniolek, o jego przygodach i przygodach przyjaciół, którzy mają tu cudne imiona: Klapiuchol, Proszczoczek czy Piszczoły :)

 Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska/ audiobook

https://youtu.be/SLbwhFqiwhA

https://youtu.be/SLbwhFqiwhA

Miś zwany Czarnym Noskiem bardzo nudził się na sklepowej witrynie, marzył, żeby jakieś miłe i grzeczne dziecko zabrało go do domu. Życzenie misia spełniło się, jego opiekunką została mała dziewczynka. I tak zaczynają się niezwykłe przygody Czarnego Noska, który wydostaje się z przeróżnych tarapatów by w końcu osiąść w redakcji dziecięcego pisemka.

 

Wielu z Was zna, przeczytało lub jeszcze czyta wspaniałą lekturę pt. ”Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. Dopełnieniem waszej wiedzy będzie szereg interesujących informacji, które znajdziecie poniżej.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu rysunkowego na kanale IPNtv – “Miś Wojtek”, oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego – “Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę”, którego bohaterem i narratorem filmu jest słynny niedźwiedź Wojtek – żołnierz 2 Korpusu Polskiego, który opowiada o losach Polaków wywiezionych do Związku Sowieckiego podczas II wojny światowej. W 1942 r. nowo utworzone wojsko, wraz z ludnością cywilną, zostało ewakuowane do Iranu. Tam kilku polskich żołnierzy kupiło od przygodnie spotkanego chłopca małego niedźwiedzia...

https://youtu.be/xT_gG_-xBdI

https://www.youtube.com/watch?v=2vgrsF_b-C4

1. Miś Uszatek

  

2. Miś Coralgol 

  

3. Miś Yogi

  

4. Kubuś Puchatek

  

A teraz trochę zabawy:

  1. Poniżej znajdziecie link do strony internetowej (dla klasy I, II i III), skąd można pobrać, wydrukować i poćwiczyć wspólnie z pluszowym misiem.

https://gwo.pl/przedmioty/edukacja-wczesnoszkolna/lokomotywa-inspiruje/dzien-pluszowego-misia/

  1. Wspaniałą zabawą w wolnym czasie będzie również układanie puzzli z ulubionymi pluszowymi misiami (wystarczy kliknąć w link lub skopiować i wkleić do przeglądarki):

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/179259-mi%C5%9B-pluszowy-puzzle

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/bajki/122399-mi%C5%9B-uszatek/4x6

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/bajki/126281-kubu%C5%9B-puchatek-i-prosiacczek/5x7

  1. I jeszcze kilka „misiowych” quizów:

http://czytac2010test.czasdzieci.pl/quizy/quiz,786ddf-slynne_misie.html

http://czytac2010test.czasdzieci.pl/quizy/k,20-masza_niedzwiedz.html

http://czytac2010test.czasdzieci.pl/quizy/quiz,430894-nowe_przygody_kubusia.html

http://czytac2010test.czasdzieci.pl/quizy/quiz,827be3-dziadek_niedzwiadek.html

http://czytac2010test.czasdzieci.pl/quizy/quiz,2065d9-mis_paddington.html

 Na koniec naszych obchodów i wspólnej zabawy zapraszamy do obejrzenia  przygodowego filmu fabularnego, którego bohaterem jest… z pewnością już domyślacie się…

WIELKA NIEDŹWIEDZICA (1999) Lektor PL

https://youtu.be/kW9vVsxEbdM

oraz udziału w konkursie plastycznym dla wszystkich chętnych uczniów klas I-III:

pt. „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

Szczegółowe informacje znajdziecie na Librusie (dzienniku elektronicznym).

 

Nauczyciele bibliotekarze