Home

zdjęcia chmur i nieba

Wielkanocne życzenia :)

Wydarzenie to odbywa się zawsze w październiku w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim zaprosiła już w sierpniu społeczności szkolne do wzięcia udziału w I Międzynarodowej edycji V Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie”, której celem jest promocja wśród dzieci i młodzieży czytelnictwa, a także integracja lokalnych środowisk i propagowanie współpracy polskich placówek z zagranicznymi. Rekord ustanowiony w 2019 r. zgromadził oszałamiającą ilość 158 809 osób czytających na przerwie z 991 placówek w Polsce i 14 za granicą!

Dnia 29 października 2020 roku do akcji PRZERWA NA CZYTANIE po raz pierwszy przyłączyła się również społeczność naszej szkoły. Postanowiliśmy uatrakcyjnić uczniom czas spędzany na nauce, przede wszystkim jednak umilić naszym młodszym uczniom pobyt w szkole w czasie pandemii. Za koordynację szkolnej akcji odpowiedzialni byli nauczyciele bibliotekarze. Włączyli się do niej wszyscy nauczycieli na terenie szkoły, wychowawcy klas, wychowawcy świetlicy oraz sami bibliotekarze. W każdej klasie zostały stworzone kąciki czytelnicze, w których znalazły się ciekawe informacje dotyczące książek, nowości wydawniczych oraz ciekawostki tematycznie związane z książką i czytelnictwem. Uczniowie zostali również poproszeni o przyniesienie swoich ulubionych książek z domowych biblioteczek w celu zaprezentowania i zachęcenia swoich rówieśników do ich przeczytania.

Do czytania z kolei fragmentów książek, bibliotekarze zaproponowali nauczycielom książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w tym nowych lektur współczesnych polskich autorów. Wśród nich znalazły się takie tytuły, jak: „Asiunia”, „Afryka Kazika”, „Sposób na Elfa”, „Cukierku, Tu Łobuzie!” czy też „Dziadek niedźwiadek”. Nauczyciele chętnie sięgali również po inne książki, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Było w czym wybierać – 755 nowych książek czeka na swoich czytelników!!! Natomiast najmłodsi nasi czytelnicy - uczniowie klas pierwszych wyruszyli z kolei w daleką podróż do zaczarowanego świata teatru Kamishibai…

Akcja „PRZERWA NA CZYTANIE” zgromadziła wielu zwolenników, dzieci chętnie podejmowały rozmowy na temat przeczytanych książek, z zaangażowaniem prezentowały przyniesione przez siebie pozycje literackie, chętnie dzieliły się wrażeniami po ich przeczytaniu. Nasi mali czytelnicy wykazali również ogromne zainteresowanie prezentowanymi nowościami wydawniczymi zakupionymi w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, z którymi zostali zapoznani w obszernych fragmentach przez nauczycieli i bibliotekarzy.

„PRZERWA NA WIELKIE CZYTANIE” zakończyła się propozycją wzięcia udziału chętnych uczniów klas I-III w szkolnym konkursie czytelniczo-plastycznym pt. „Ilustracja do przeczytanej książki”, którego wyniki uczestnicy poznają niebawem!

To była naprawdę miła godzina spędzona z literaturą i nauczycielem :) Teraz pozostało nam już czekać na wyniki nowego rekordu! Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy :))

 

Nauczyciele bibliotekarze

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji… https://drive.google.com/drive/folders/1ZtYkDYRXRb7kuviiCIS2PFPMnTJHfYRu?usp=sharing