Home

zdjęcia chmur i nieba

Wielkanocne życzenia :)

29 września 2020 r. w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania.

 

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci.

W tym roku akcja odbyła się w bibliotece szkolnej, gdzie zostały zaproszone dzieciaki przebywające w świetlicy, ale także w poszczególnych klasach, gdyż do świętowania przyłączyła się cała społeczność szkolna.

Przy okazji spotkań z uczniami nauczyciele zaprezentowali nowości wydawnicze zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Czytaliśmy różnorodne książki: fragmenty powieści dziecięcych, obyczajowych, przygodowych, a także wiersze m.in. Jana Brzechwy. Literatura czytana była nie tylko po polsku, ale również w innych językach: francuskim i ukraińskim, gdyż do naszej szkoły uczęszczają uczniowie posiadający umiejętność czytania w wyżej wymienionych językach.

Celem przeprowadzonej akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom i przez dzieci, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Czytanie rozwija język, pamięć oraz wyobraźnię. Ponadto uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę i jest doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Dlatego warto utrwalać ten nawyk od najmłodszych lat, co w późniejszym czasie pomoże odnosić sukcesy w szkole.