"Jak to z powrotem Leszna do Macierzy było?"

Jak to było

Klasa III f uczestniczyła w zajęciach pt. "Dawno temu w Lesznie" organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. B. Chrobrego. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną  ukazującą najważniejsze wydarzenia z historii miasta, poznały legendy oraz widoki różnych miejsc dawniej i dziś. Uczniowie wykazali się również wspaniałą umiejętnością układania puzzli przedstawiających  zabytki  Leszna.

W ramach projektu edukacyjnego "Jak to z powrotem Leszna do Macierzy było?" klasy I a, II a, II b, II c oraz III d, III e i III f uczestniczyły w październiku i listopadzie w ciekawych zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Lesznie. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną związaną z tematem projektu oraz zwiedziły wystawę tematyczną ukazującą, jak mieszkali leszczyniacy w odradzającej się Polsce. W drodze powrotnej uczestnicy wyprawy zwiedzali wystawę o powstańcach wielkopolskich umieszczoną na Rynku w Lesznie. Wycieczki pozwoliły dzieciom poszerzyć wiedzę na temat przeszłości naszej "małej ojczyzny".

Klasa III d włączyła się do akcji SZKOŁA PAMIĘTA. 25.10.2019r. uczniowie udali się pod pomnik poległych żołnierzy. Uporządkowali i odwiedzili groby zasłużonych i cenionych osób dla naszej lokalnej społeczności. Zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

W ramach projektu edukacyjnego "Jak to z powrotem Leszna do Macierzy było?" klasy: I a, II a, II b, II c oraz III d, III e i III f odwiedziły Archiwum Państwowe w Lesznie. W zamyśle autorek Projektu: p. Teresy Świętek, p. Jolanty Adamczak -Matyli, p. Małgorzaty Foralewskiej i p. Honoraty Nowak, zajęcia w Archiwum miały pokazać uczniom jak długą drogę przeszło Leszno, aby odzyskać niepodległość i wrócić do granic Ojczyzny. Dzięki bardzo ciekawej projekcji filmu "Długa droga Leszna do odzyskania niepodległości (1793-1920)" oraz interesującej opowieści Pracownika Archiwum p. Ratajewskiej, udało się uzyskać oczekiwany efekt. Niespodzianką w Archiwum było zwiedzenie magazynu z dokumentami archiwalnymi dotyczącymi naszym przodków z ziemi leszczyńskiej. Po powrocie z wycieczki wykonano albumy tematyczne. Wrześniowo-październikowe wyprawy w przeszłość naszego Miasta z pewnością przyczyniły się do szerszego poznania naszej "małej ojczyzny"🙂

30 października klasa 3f wybrała się na wycieczkę do miejsc pamięci o żołnierzach poległych za Ojczyznę znajdujących się przy ul. 17 Stycznia. Uczniowie uczcili pamięć o tych, którzy oddali życie, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce, zapalając znicze. Dzieci dowiedziały się również z tablicy informacyjnej przy ulicy o historii powrotu Leszna do Odrodzonej Polski.